Металообробка: технології та прилади

Технологія механічної обробки та усе що з цим пов'язано
Відповісти
Administrator
Адміністратор сайту
Повідомлень: 53
З нами з: 22 вересня 2018, 13:34
Звідки: Київ
Контактна інформація:

Металообробка: технології та прилади

Повідомлення Administrator » 01 жовтня 2018, 08:37

О часи, о звичаї! — вигукнули б представники залізного віку, якби дізналися до яких вершин дійшов прогрес обробки металу. Навіть якщо відгорнути календар на кілька століть і порівняти надбання людства, у наш час усе набагато простіше. Є мета, немає перешкод: робіть із металу все, що хочете, були б необхідні засоби. Та чи насправді людство спростило собі цим металообробку, чи навпаки, ускладнило? З’ясуємо?

Обираємо металообробний верстат. Щоб зробити механічну обробку металу за допомогою різання, використовують металорізальні верстати. Їх види визначають залежно від схеми різання та інструменту, що для цього застосовують. Отож, верстат може бути:
• токарний;
• свердлильний;
• стругальний;
• фрезерний;
• протяжний;
• шліфувальний;
• ін.
А тепер детальніше про все.

Точити — не переточити

Щоб отримати деталь циліндричної форми, вдаються до токарної обробки або точіння. Це один із головних способів механічної обробки. Здійснюється за допомогою обертальних тіл (валів, осей) спеціальних механізмів. При токарній обробці важливими є твердість, теплостійкість, міцність, зносостійкість і некрихкість матеріалу. Заготовка обертається на токарному верстаті, а тим часом різець, назустріч якому вона рухається, виконує різання металу. Сучасні матеріали, які ріжуть метал, — це пластини з твердих сплавів, полікристалічні, композитні, металокерамічні, надтверді.
Зовнішні поверхні заготовки обточують до досягнення потрібної форми — циліндричної, конічної, фасонної. Також у процесі токарної обробки розточують отвори, підрізають торці й уступи, нарізають зовнішні та внутрішні різьби.

Свердління — шлях до «серця» металу

За допомогою свердла утворюють наскрізні та глухі отвори у деталях та заготовках. Цей процес називається свердління. Він можливий тільки за наявності спірального свердла чи свердла, що має різальні кромки. Свердло обов’язково повинно бути з твердого сплаву. Під час свердління деталь не рухається. Рухи обертання і подачі здійснює свердло, закріплене у шпинделі верстата.
Часто застосовують процеси розсвердлювання та розточування — для збільшення діаметру наявних отворів у деталі. Для цього стають у пригоді розточувальні верстати горизонтальної та вертикальної форм.

Стругання: ідеальна поверхня

Плити, рами, станини, кромки листів, виїмки канавок, пази обробляють у процесі стругання. Він здійснюється не постійно, з перервами, адже різець верстата почергово робить робочий та холостий хід.
Стругальні верстати можуть бути поперечно-стругальні та повздовжньо-стругальні, залежно від головного руху різця.
Фрезерування, протягування, шліфування
Сучасна металообробка неможлива без цих процесів. Механічну обробку площини, канавки, паза, фасонної поверхні роблять за допомогою фрези — інструмента з багатьма лезами. Звідси і назва фрезерування.
Протягування —механічна обробка металу багатолезовим інструментом (протяжкою). Під час поступального переміщення кожен зубець протяжки знімає невеликий шар металу. Протяжки є у формі стержня та круглі.
Шліфування — це зрізування з певної поверхні тонкого шару металу. Роблять для високої точності та чистоти поверхні деталей. Такий процес різання здійснюється завдяки абразивним матеріалам (алмаз, наждак, корунд та ін.). Для шліфування використовують жорсткі та еластичні матеріали — штучні камені чи м’які круги. Шліфування використовують, заточуючи інструменти, доводячи штампи, здійснюючи тонке шліфування деталей після термообробки.

Відповісти

Повернутись до “Механічна обробка матеріалів”