Метод електрохімічного оброблення

Технології що стосуються електрохімічної та електрофізичної обробки матеріалів
Відповісти
Administrator
Адміністратор сайту
Повідомлень: 30
З нами з: 22 вересня 2018, 13:34
Звідки: Київ
Контактна інформація:

Метод електрохімічного оброблення

Повідомлення Administrator » 29 жовтня 2018, 09:50

Як електричні та хімічні процеси допомагають в обробці металу

Якщо потрібно змінити форму, розміри, шорсткість поверхні заготовки, застосовують метод електрохімічного оброблення. Електропровідні матеріали підлягають такій обробці завдяки здатності розчинятися в електроліті під дією електричного струму.

Суть методу електрохімічного оброблення:
• Метал розчиняється в місці дії анода при електролізі;
• В якості анода виступає заготовка – електрод, що під’єднаний до плюсового полюса джерела живлення. Катодом є інструмент із негативним полюсом.
• Анод окислюється (розчиняється) місцево, а метал катода відновлюється (осаджується).
• Зовні анода утворюються продукти розчинення – солі або гідроокиси металів. Їх видаляють механічно або застосовують гідравлічний потік електроліту.
Важливою перевагою методу електрохімічного оброблення перед електроерозійним методом є дотримання незмінності форми інструмента-електрода. Щоб цього досягти, використовують тільки такі електроліти, які при електролізі не дають осадження катіонів на поверхні катода. В якості електроліту застосовують водні розчини солей натрію. Щоб процес відбувався ефективніше, здійснюють підігрівання електроліту до температури 40-80 °C.

Плюси та мінуси

За допомогою електрохімічного оброблення змінюють форму, наприклад, поверхні кувального штампу, прес-форми, лопатки турбіни та компресора; обробляють та прошивають отвори й порожнини будь-якої форми; відрізують заготовку диском-електродом та ін. При цьому зовсім відсутній силовий вплив. Ефективно обробляють електрохімічним методом стійкі до температур та іржі сплави, тверді, сплави магнію, титану, матеріали, що важко обробляються.
Часто електрохімічну обробку поєднують з іншими процесами, комбінують методи. Таким чином без зниження якості вдається досягти збільшення продуктивності обробки до двох десятків разів.
Якщо говорити про недоліки методу, то одним із них є низька точність та потреба надійно захищати елементи верстатів від корозії. До того ж електрохімічний процес досить енергомісткий.
Та попри певні недоліки, електрохімічна обробка здобуває все більшу популярність, адже знижує трудомісткість процесів, є високопродуктивною, поширеною у промислових масштабах.

Види електрохімічного оброблення

Класифікують за метою обробки та принципом реалізації на: катодне, розмірне, поверхневе, анодно-механічне оброблення.
Катодне електрохімічне оброблення. Електричний струм проходить електрохімічною системою, відбувається відділення іонів металу з розчину на катоді. На формі утворюється шар металу, який відокремлюють. Так відтворюється високоточна деталь з потрібною геометричною формою і рельєфом.
Електрохімічне розмірне оброблення. Досить поширений метод, інша назва - об'ємне копіювання. Електроди зближуються, тоді електрод заготовки копіює поверхню інструмента. Це досить точний метод – до 0,1-0,5 мм, а також продуктивний.
Електрохімічне поверхневе оброблення. Розчинення матеріалу здійснюють у заповнених електролітом ваннах. Елементи, що не потрібно обробляти, ізолюють захисним шаром. Для обробки застосовують дію постійного струму напругою від 6 до 12 В.
Анодно-механічне оброблення. Матеріал розчиняють у рідкому середовищі, застосовують дію електричного струму. Таким способом обробляють струмопровідні, високоміцні й важко оброблювані метали, сплави, в'язкі матеріали. Обов’язковою в процесі є наявність потужної вентиляції, щоб видалялися шкідливі гази. Як недолік способу можна назвати низьку локалізацію розчинення металу, знімання його навіть у сусідніх з оброблюваною ділянках.

Відповісти

Повернутись до “Електрофізична та електрохімічна обробка”